Botswana Piękno Natury

Botswana, piękno natury.

31 sierpnia 2019
3 431 Views

Kto z nas nie marzył o podróży w nieznane. Tropikalne kraje, niezapomniane przeżycia i niesamowite widoki. To wszystko wydaje się tak piękne, że aż niemożliwe do zrealizowania. Na szczęście wszystkie te zalety łączą ze sobą kraje afrykańskie. Prostszą i wygodniejszą metodą na podróż w nieznane jest pojechanie na wycieczkę zorganizowaną, gdzie nie musimy się o nic martwić, tylko możemy napawać się widokami i odpoczywać. Wycieczki takie mają jeszcze jedną zaletę. Łączą ze sobą pobyt w kilku państwach, co pozwala na jeszcze lepsze poznanie tych rejonów. Jak wiadomo każdy kraj jest inny i dlatego warto zobaczyć ich jak najwięcej. Jednym z takich państw jest Botswana, która swoim pięknem ma wiele do zaoferowania.

Botswana, atrakcje turystyczne:

Bogactwo przyrody

W całej Afryce nie ma chyba lepszego kraju dla miłośników przyrody niż Botswana. To państwo pomimo braku dostępu do morza zachwyca pięknymi widokami na każdym kroku. Jednym z takich miejsc jest Delta Okowango, największa śródlądowa delta rzeki na świecie. Rzeka ta tworzy liczne rozlewiska i wyspy, które wykorzystuje wiele zwierząt, w szczególności ptaki, jako miejsce zamieszkania. W jej okolicach występują otwarte łąki, nadrzeczne siedliska, lasy z drzew balsamowych, a nawet równiny pustyni Kalahari. Delta Okowango została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako jeden z dwóch obiektów w państwie. Na terenie Botswany znajduje się też Park Narodowy Chobe, trzeci co do wielkości w kraju park narodowy i jeden z największych rezerwatów przyrody na świecie. Jego tereny zamieszkane są przez liczne skupiska zwierząt, jedne z najliczniejszych na całym kontynencie, w tym największą liczbę słoni afrykańskich na świecie.

Świat zwierząt

Cała Botswana jest zamieszkiwana przez wiele gatunków zwierząt, w szczególności delta rzeki Okowango . Żyją tam m. in. lwy, nosorożce, bawoły, hipopotamy, lamparty, krokodyle, szakale, węże, jaszczurki, gazele, czy antylopy. Miłośnicy obserwacji ptaków będą zachwyceni, gdyż ich populacja w kraju jest bardzo liczna. Podczas przelotu na lotnisko w Kasanie z południa kraju, można zaobserwować je w trakcie żerowania w wodach Okowango .

Poczuj się jak odkrywca

Flora i fauna występujące w Botswanie sprawiają, że państwo to jest idealnym miejscem na wyruszenie na safari. Przy odpowiednim poziomie wody w rzece Okowango istnieje możliwość wyprawy wodnym safari w drewnianych łódkach mokoro, na terenie Rezerwatu Moremi. Podczas takiej podróży zwiedzający ma okazję do oglądania zwierząt w ich naturalnym środowisku, m.in. słoni, bawołów, czy nosorożców. Również rzeka Chobe umożliwia zorganizowanie wodnego safari. Podczas takiej wycieczki można zobaczyć dzikie zwierzęta takie jak hipopotamy czy krokodyle. Fani tradycyjnego safari również nie będą zawiedzeni. Tereny Botswany są idealne do podróży samochodami terenowymi. Przejazd przez parki narodowe czy deltę rzek daje najlepszą okazję do obserwacji zwierząt, w tym wielkiej piątki (słoń, nosorożec, bawół, lampart i lew). Nawet miejsca i sposoby zakwaterowania mogą być niezapomnianym przeżyciem. Nocy spędzonej w namiocie typu safari na platformie z drewna tekowego, z prywatną łazienką i werandą nie doświadczymy nigdzie indziej. Istnieje też opcja noclegu w lodge, który pozwala na bliski kontakt z naturą przy zachowaniu wygody. W obu przypadkach zarówno podczas zasypiania, jak i budzenia się będziemy otoczeni przez odgłosy dzikiej przyrody, których na pewno nigdy nie zapomnimy. Podczas podróży warto spróbować lokalnych dań, których nie zjemy nigdzie indziej w Polsce. Kuchnia afrykańska jest bardzo bogata i jeden pobyt na tym terenie z całą pewnością nie wystarczy, aby w całości ją poznać.

Kraje sąsiadujące

Na uwagę zasługują również kraje sąsiadujące z Botswaną, takie jak Namibia czy Zimbabwe. O ile w Botswanie raczej nie ma zbyt wielu zabytków do zwiedzania, to Namibia już takie oferuje. Warto tam odwiedzić Christuskirche – kosciół luterański, Tintenpalast – Pałac Atramentowy, czy Fontannę Meteorytu. Zimbabwe natomiast słynie z Wodospadów Wiktorii, najpiękniejszej w Afryce kurtynie wody. Więcej informacji o wycieczkach jest dostępnych na stronie https://logostour.pl/kraje/botswana.

Świat pełen jest niesamowitych miejsc, o których prawie wcale się nie mówi. O ile każdy z nas słyszał coś o stolicach państw Europejskich i wiele z nich odwiedził, to tylko nieliczni mogą poszczycić się wyprawą do Afryki, a na prawdę warto odwiedzić te rejony, gdyż oferują zwiedzającym wiele atrakcji. Oczywiście, nie każdemu musi się spodobać, ale warto dać szansę, chociażby Botswanie, bo znalezienie drugiego kraju z tak bogatą florą i fauną będzie naprawdę trudne, lub wręcz niemożliwe. Warto czasem wyjść ze swojej strefy komfortu i opuścić miasto, w którym mieszkamy lub pracujemy na co dzień, na rzecz dzikiej przyrody, której na próżno szukać tu, w Polsce. Botswana jest krajem dla prawdziwych poszukiwaczy przygód, ale też dla ludzi, którzy chcą zrobić w życiu coś nowego. Warto spróbować, bo na pewno nie będziemy żałować takiej wyprawy.

Leave A Comment