Jak poprawić samopoczucie jesienią?

13 września 2019
2 448 Views
Tegoroczne wakacje dobiegły końca. Zdecydowana większość z nas wróciła już do swoich obowiązków, niebawem w naszym kraju zagości astronomiczna jesień. Dni stają się coraz krótsze, chłodniejsze, z drzew zaczynają spadać liście.

Jesień dla wielu osób to najgorszy okres i najgorsza pora roku. Zwłaszcza późną jesienią wielu Polaków dopada chandra. Z niecierpliwością wyczekujemy wiosny i cieplejszych dni.

Sen

Jesień wbrew pozorom nie musi być smutną porą roku. Wystarczy tylko wprowadzić kilka zmian do naszego życia. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej ilości snu. Mniejsza ilość światła słonecznego sprawia, że nasz organizm zwalnia obroty i domaga się odpoczynku. Optymalna ilość snu to 7-8 godzin na dobę.

Aktywność fizyczna

Wielu z nas w okresie jesienno–zimowym rezygnuje z aktywności fizycznej zastępując ją wygodną kanapą czy fotelem i telewizorem. To duży błąd. Wysiłek fizyczny stymuluje mózg do wytwarzania endorfin – hormonów szczęścia. Już po 30 minutach aktywności fizycznej dotleni organizm, doda energii i nowych sił, odświeży umysł.

W miarę możliwości, jeśli tylko pogoda na to pozwala, korzystajmy z ruchu na świeżym powietrzu. To idealny sposób na poprawę odporności organizmu. Jesienią i zimą rzadziej będziemy zapadać na infekcje.

Warto spacerować codziennie niezależnie od pogody. Wystarczy 15-20 minut spaceru, by poprawiło się nasze samopoczucie. W cieplejsze weekendy wybierzmy się na wycieczkę za miasto, na przejażdżkę rowerową lub na długi spacer do lasu. Nabierzemy energii na kolejny tydzień pracy.

Zacznijmy też wykonywać ćwiczenia fizyczne. Niekoniecznie muszą to być treningi na siłowni czy w klubie fitness. Ćwiczyć można w domu. Wystarczy zainwestować w jakiś sprzęt sportowy, może to być orbitrek, rower stacjonarny , bieżnia elektryczna lub inny sprzęt, na którym treningi sprawią nam przyjemność.

Zdrowa dieta

Bardzo ważna jest też zdrowa dieta. Zrezygnujmy lub ograniczmy spożywanie słodyczy oraz żywności wysoko przetworzonej. Zacznijmy spożywać więcej warzyw i owoców, na przekąski wybierajmy orzechy, bakalie, owoce suszone. Ograniczmy używki. Kawę i czarną herbatę zastąpmy zieloną herbatą.

Rozrywki

Spotykajmy się z ludźmi. Spędzanie wolnego czasu przed telewizorem szybko może doprowadzić do chandry. Zamiast spędzać wolny czas samotnie umówmy się ze znajomymi, wybierzmy się do kina, do teatru, na wieczorek taneczny.

Leave A Comment