Komunikat IMGW-PIB – załamanie pogody

Komunikat IMGW-PIB – załamanie pogody

22 września 2018
794 Views

Po słonecznych i bardzo ciepłych letnich dniach czeka nas zmiana pogody na jesienną. Będzie znaczne ochłodzenie, średnio o 10-12°C, wietrznie, okresami wystąpią opady deszczu, w górach deszczu ze śniegiem i śniegu, a początkowo (wieczorem w piątek i w nocy z piątku na sobotę), miejscami także gwałtowne burze.

Zmianę pogody przyniesie nam aktywny front chłodny, związany z niżem znad południowej Norwegii, który już po południu w piątek dotrze nad nasze zachodnie pogranicze. Z piątku na sobotę front ten będzie szybko wędrował na wschód kraju.

Z piątku na sobotę miejscami będzie padał przelotny deszcz, a na zachodzie i północy wystąpią burze, miejscami gwałtowne. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm, a w Beskidzie Śląskim i Żywieckim do 20 mm. Wiatr okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, na zachodzie i północy dość silny i silny, w porywach do 90 km/h, a w Tatrach do 100 km/h.

W sobotę miejscami przelotne opady deszczu, a na wybrzeżu także burze. Prognozowana wysokość opadów na Podkarpaciu i w czasie burz na Pomorzu do 15 mm. Wiatr z zachodu, okresami dość silny i porywisty, w porywach do 65 km/h, a na wybrzeżu do 80 km/h.

W niedzielę mocniej popada na południowym zachodzie oraz na Pomorzu, ale w nocy z niedzieli na poniedziałek w całym kraju dość intensywne opady deszczu, a na zachodzie i w pasie dzielnic centralnych opady intensywne. W poniedziałek napłynie do nas z północnego zachodu jeszcze chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu, na północnym wschodzie i wschodzie także jednostajne o umiarkowanym natężeniu – w górach opady śniegu. W całym kraju będzie wiał silny i porywisty wiatr, w porywach lokalnie osiągający do ok. 100 km/h.

Opracował dyżurny synoptyk Maria Waliniowska

Warszawa, 21.09.2018

źródło: http://www.imgw.pl/2018/09/21/komunikat-imgw-pib-zalamanie-pogody-2/

Leave A Comment