Przedświąteczna prognoza pogody

Przedświąteczna prognoza pogody

22 grudnia 2018
824 Views

Przedświąteczny weekend i okres Świąt Bożego Narodzenia będzie dość ciepły ale pochmurny i deszczowy. Niewielkie opady śniegu i deszczu ze śniegiem jedynie miejscami na wschodzie i południu kraju.

W sobotę i niedzielę pogodę w Polsce będzie kształtował niż znad Danii i towarzyszący mu front atmosferyczny, który z zachodu przyniesie ciepłe polarne morskie powietrze, dość wysoką temperaturę i pochmurną, głównie deszczową aurę. Opadów deszczu możemy spodziewać się niemal w całym kraju, jedynie na wschodzie i północnym wschodzie lokalnie spadnie śnieg i deszcz ze śniegiem. Temperatura powietrza w ciągu dnia wyniesie od 5°C na południowym wschodzie, w centrum i nad morzem do nawet 9°C na Dolnym Śląsku. Chłodniej będzie na północnym wschodzie: od 0°C do 3°C, a w nocy lokalnie spadek do – 4°C. Tam też z powodu oblodzenia nawierzchni dróg i chodników w nocy może być ślisko. Odczucie chłodu będzie potęgowane przez dość silny wiatr, który w porywach na południu kraju może osiągać 70 km/h.

Zarówno 24 grudnia w Wigilię Bożego Narodzenia, jak i w kolejne dni Świąt pogoda będzie przypominała bardziej tą z okresu późnej jesieni niż typową Polską zimę. Z zachodu i północnego zachodu Europy nadal będą napływały wilgotne i stosunkowo ciepłe masy powietrza, które przyniosą przeważnie duże zachmurzenie, a wraz z nim opady deszczu i deszczu ze śniegiem, jedynie gdzieniegdzie na południu i wschodzie kraju spadnie słaby śnieg. W górach wystąpią opady śniegu.

We wszystkie świąteczne dni, na wschodzie i południowym wschodzie kraju wystąpi niższa temperatura, która w ciągu dnia wyniesie do -1°C do 2°C, a w nocy podczas niewielkich przejaśnień miejscami spadnie do -5°C, przez co mieszkańcy tych rejonów Polski częściej będą mogli się cieszyć opadami śniegu. W nocy jednak może tam wystąpić oblodzenie dróg i chodników. Na zachodzie i w centrum kraju również będzie pochmurno, a z uwagi na wyższą temperaturę powietrza, wynosząca w ciągu dnia od 4°C do 6°C, należy spodziewać się opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany,  jedynie na północy okresami porywisty.

źródło: http://www.imgw.pl/2018/12/20/przedswiateczna-prognoza-pogody/

Leave A Comment