Slawonia - złota brama Chorwacji

Slawonia – złota brama Chorwacji

17 listopada 2018
762 Views

Nazywany „Złotym Spichlerzem” obszar łączy cztery regiony winiarskie, których historia sięga czasów Imperium Rzymskiego. Różnorodna oferta gastronomiczna z lokalnym specjałami, bogate tradycje ludowe (dożynki, stroje i muzyka) oraz dziedzictwo kulturalne to znak rozpoznawczy tego regionu i magnes dla przyjezdnych.                    Warto zatrzymać się tu na dłużej i spędzić niezapomniane wakacje.

Lipicańską dorożką po Osijeku

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu i symbolem regionu są szlachetne konie lokalnej rasy Lipizzaner (koń lipiański/lipicaner), hodowane w Slawonii od 1580 roku. Można je podziwiać zarówno w stadninach, podczas licznie organizowanych pokazów, jak i na ulicach Osijeku, gdzie zaprzężone w dorożki obwożą turystów po zabytkowym mieście szczycącym się malowniczą starówką i imponującą twierdzą. Zimową atrakcją pobliskiej miejscowości Djakovo jest Bożonarodzeniowy Bal Lipicański, podczas którego organizatorzy co roku snują barwną opowieść o koniach lipicańskich. To wyjątkowe widowisko muzyczne, zaaranżowane w barokowych dekoracjach, jest niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich miłośników jazdy konnej i historii.

Cuda natury na największym podmokłym obszarze w Europie

Z kolei świetną propozycją dla miłośników natury będzie wizyta w parku przyrody Kopački Rit, który jest uznawany za skarb przyrodniczy Slawonii, zachwycając bioróżnorodnością flory i fauny. To obszar bagienny przy ujściu Dravy do Dunaju, niedaleko Osijeku, o powierzchni 238 hektarów, który ze względu na niedostępność i zagrożenie powodziami pozostał w stanie nienaruszonym od najdawniejszych czasów. To jeden z największych naturalnych obszarów bagiennych w Europie, który oferuje szereg możliwości kontaktu z naturą: szlaki piesze, wodne i rowerowe. Rekomendowanym sposobem poznawania piękna tego terenu jest wycieczka niewielkim statkiem wycieczkowym, który jest w stanie wpłynąć nawet w płytkie, bagienne odnogi.

Śladami Rzymian

Złota dolina (rzymska Vallis Aurea) Požegi jest doskonale znana koneserom wina, gdyż tutejsze ukształtowanie terenu i mikroklimat tworzą doskonałe warunki do uprawy szlachetnych winorośli. Winiarskim regionem kontynentalnej Chorwacji jest miasto Kutjevo, położone na południowych stokach Krndija i Papuk w wąskiej dolinie rzeki Kutjevčanka. Liczne winiarnie Kutjeva oferują szereg doznań smakowych dzięki takim lokalnym rarytasom jak Kutjevacka grasevina (Riesling), Pinot Gris, Pinot Blanc, Traminer czy Rheinriesling. Równie atrakcyjnie prezentuje się oferta kulturalna. Przyjezdni mogą podążać śladami dawnego barona Franjo Trenka i cesarzowej Marii Teresy, czy zwiedzić Zamek Kutjevo wraz z jego podziemnymi przejściami, prowadzącymi bezpośrednio do piwnicy z winami.

Zabawa na świeżym powietrzu w Parku Przyrody Papuk

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Slawonii jest Park Leśny Jankovac, najpiękniejsza część Parku Przyrody Papuk. Bajkowa dolina, otoczona wysokimi górami, poprzecinana jest strumieniami
i spowita łąkami pełnymi kwiatów oraz gęstymi lasami bukowymi. Jednak największą atrakcję tego miejsca stanowi malowniczy wodospad Jankovački Slap. Miłośnicy górskich wędrówek powinni zatrzymać się na odpoczynek w schronisku na Jankovcu zbudowanym na wzór wiejskiej chaty, które przez wielu turystów uznawane jest za najpiękniejsze w kraju. W Parku Przyrody Papuk amatorzy aktywności fizycznej mają do dyspozycji sześć ścieżek rowerowych, cztery szlaki Turystyczne i wyznaczony obszar wspinaczkowy. A zapierające dech w piersiach widoki na wodospady kamieniołomy i zielone doliny gwarantują niezrównane emocje bez względu na wiek i kondycję.

Tradycja i zwyczaje jednego z najstarszych miast w Europie

Położone we wschodniej części Slawonii miasto Vinkovci może pochwalić się bogatą historią, dziedzictwem kulturalnym i piękną architekturą. Miasto łączy zwyczaje i tradycje, które znajdują odzwierciedlenie w charakterystycznych tańcach ludowych i rzemiośle. Nazywane złotą bramą Chorwacji, oferuje liczne formy rozrywki zarówno dla osób podróżujących solo, jak i dla rodzin, którzy mogą skorzystać z aktywności fizycznej, takiej jak jazda konna, łowiectwo, rybołówstwo czy jazda na rowerze.

Warto spenetrować ukryte skarby tego regionu i zaznaczyć go na swojej podróżniczej mapie.

 

Dodatkowe informacje pod adresem:

Chorwacka Wspólnota Turystyczna przedstawicielstwo w Polsce

Email: info@visitcroatia.pl

***

O Chorwacji

Rozciągająca się wzdłuż Adriatyku Chorwacja, bezpośrednio granicząca z krajami Europy Środkowej, jest miejscem zachwycającym bogactwem dziedzictwa kulturowego. Tutaj historia doskonale łączy się z młodzieńczym duchem i energią, dlatego to doskonały wybór dla osób poszukujących różnorodności. Zapierające dech w piersiach naturalne piękno, nieskończenie długa linia brzegowa, urozmaicona oferta gastronomiczna, przygoda, sport i wellness – można cieszyć się tym wszystkim przez cały rok.

W Chorwacji każdy znajdzie coś dla siebie – od wizyty w urokliwym Dubrowniku (wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), żeglowania pomiędzy wyspami w okolicy Splitu, poszukiwań trufli na Istrii, przez paralotniarstwo nad Jeziorami Plitwickimi i zwiedzanie uroczych zakamarków Zagrzebia, po obserwowanie ptaków w Parku Krajobrazowym Kopački rit, imprezowanie nocą na plaży Zrće w Novalji lub odpoczynek z rodziną na plaży Zlatni Rat.

źródło: https://lifestyle.newseria.pl/biuro-prasowe/podroze/slawonia-zlota-brama,b389552737

Leave A Comment