Komunikat prasowy IMGW-PIB: Prognoza meteorologiczna i hydrologiczna dla Polski oraz porównanie wezbrania na Wiśle w Warszawie do wezbrań historycznych

Komunikat prasowy IMGW-PIB: Prognoza meteorologiczna i hydrologiczna dla Polski oraz porównanie wezbrania na Wiśle w Warszawie do wezbrań historycznych

Kolejny trudny dzień w pogodzie

Najważniejszym zjawiskiem dotyczącym pogody w Polsce będą burze lub opady konwekcyjne zwane formalnie przelotnymi. Polska znajduje się w zasięgu płytkiego niżu, którego ośrodek w ciągu dnia przemieszczać się będzie znad Dolnego Śląska i Wielkopolski nad północne Mazowsze i Mazury. W obrębie niżu znajdować się będzie pofalowany front chłodny, rozdzielający ciepłe i wilgotne powietrze z południa napływające na wschód od frontu, od chłodnego powietrza polarnego morskiego stopniowo napływającego nad zachodnią Polskę.

Intensywne opady deszczu, burze i silne porywy wiatru

Napływająca masa powietrza, obecność niżu i pofalowanego frontu będzie przyczyną miejscami intensywnych zjawisk:

– od Warmii i Mazur po Śląsk podstawowym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, o wysokości do 20 mm, 30 mm, lokalnie 40 mm. Opady te będą związane zarówno z występowaniem burz – wówczas dodatkowym zagrożeniem będą opady gradu i porywy wiatru lokalnie do 90 km/h, jak i z długotrwałymi opadami nieburzonymi o natężeniu umiarkowanym i silnym

– w Polsce wschodniej i na południu od godzin około południowych spodziewamy się licznych burz z gradem nawet do 4 cm średnicy, deszczem do 40 mm (lokalnie kumulacje do 50 mm), niewykluczone, że wykształcą się burze związane bardzo silnymi porywami wiatru, do 100 km/h.

Wezbranie na mazowieckim odcinku Wisły mija Gusin

Stan wody górnej i środkowej Wisły układa się w strefie wody wysokiej z przekroczeniami stanów ostrzegawczych. Stany alarmowe są przekroczone od stacji Zawichost po Dęblin. W nocy kulminacja wezbrania minęła Dęblin (woj. lubelskie) przy stanie maksymalnym 549 cm (49 cm powyżej stanu alarmowego). Aktualnie (godz. 11:00) kulminacja mija Gusin na południu woj. mazowieckiego z przekroczeniem stanu ostrzegawczego o 40 cm (410 cm).

W nocy kulminacja wezbrania obserwowana będzie w Warszawie

W czoło fali wezbraniowej zbliża się do Warszawy. Kulminacja wezbrania w stolicy prognozowana jest w godzinach nocnych (ok. 01:00-03:00) w strefie wody wysokiej nieznacznie poniżej stanu ostrzegawczego (590 cm). W godzinach porannych w środę 29.05.2019 r. stan wody w Warszawie zacznie stopniowo opadać, natomiast fala wezbraniowa przy przekroczonym stanie ostrzegawczym i alarmowym zacznie zbliżać się do Modlina. Kulminacja wezbrania osiągnie tam stan 720 cm tj. 20 cm powyżej stanu alarmowego. Do Wyszogrodu kulminacja dotrze późnym wieczorem (29.05) i przekroczy stan alarmowy o ok. 75 cm. W nocy z środy na czwartek (29/30.05) wezbranie dotrze do Kępy Polskiej ze stanem wody około 575-585 cm.

Wezbranie zdecydowanie niższe niż w maju 2010 i maju 2014 roku

Tab. 1. Prognoza kulminacji fali na Wiśle w maju 2019 roku oraz najwyższy zaobserwowany stan wody podczas przechodzenia fali wezbraniowej na wybranych punktach wodowskazowych w 2010, 2014 i 2019 roku.

L.p.Stacja wodowskazowaStan ostrzegawczyStan alarmowyStan maxmaj 2010Stan maxlipiec 2010Stan maxmaj 2014Stan max maj 2019
1.Kraków -Bielany370520957406577583
2.Popędzanka5807501114708858811
3.Karsy5507501017686853846
4.Szczucin460660988683839749
5.Sandomierz420610843649763724
6.Zawichost480620862725805770
7.Annopol500550728650726675
8.Puławy – Azoty450550750616691650
9.Dęblin400500613531592 549
10.Gusin370420528411473410
11.Warszawa Bulwary600650780586698590*
12.Modlin650700891673782720*
13.Wyszogród500550778577698625*
14.Kępa Polska450500739517645585*
15.Toruń530650848572699
16.Fordon530650804558661
17.Chełmno510630845572692
18.Grudziądz540650848576692
19.Tczew8207001042746871

* – prognoza z 28.05.2019 z godz. 08:00

W roku 2010 (maj) i 2014 (maj) w Warszawie został przekroczony stan alarmowy.  W 2010 roku przekroczenie to wyniosło 130 cm (Tab. 1), a w 2014 roku 48 cm. W 2019 roku na podstawie prognozy hydrologicznej z godz. 08:00 dnia 28.05.2019 z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że kulminacja wezbrania osiągnie stan nieznacznie niższy niż stan alarmowy (ok. 590 cm). Stan alarmowy nie będzie przekroczony. Podsumowując wezbranie przechodzące przez Warszawę w 2019 roku w porównaniu do lat ubiegłych będzie miało najniższą wartość kulminacji wezbrania. Jest ono zbliżone do wezbrania, które przemieszczało się Wisłą w lipcu 2010 roku.

Na Odrze wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych

Aktualnie kulminacja wezbrania na Odrze przepływa przez Głogów, 45 cm powyżej stanu ostrzegawczego (445 cm). Wysokość uformowanej fali wezbraniowej w niektórych miejscach wynosi około 2 metrów. W godzinach południowych i popołudniowych wzrost poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych związany z przechodzeniem fali wezbraniowej notowany będzie  na stacji Cigacice a następnie na stacji Nietków.

Prosimy o zachowanie ostrożności

W najbliższych dniach, kiedy to wezbranie będzie się przemieszczać środkową Wisłą i środkową Odrą zalecamy zachować szczególną ostrożność. Osoby, które zbliżają się do brzegów  tych rzek muszą pamiętać, że jest to bardzo groźny żywioł i lepiej nie zbliżać się do wody i nie wchodzić na wały przeciwpowodziowe. Jeśli zauważysz niebezpieczną sytuację w okolicy rzeki – wezwij odpowiednie służby.

źródło: http://www.imgw.pl/2019/05/28/komunikat-prasowy-imgw-pib-prognoza-meteorologiczna-i-hydrologiczna-dla-polski-oraz-porownanie-wezbrania-na-wisle-w-warszawie-do-wezbran-historycznych/

Leave A Comment