Dobór Googlie narciarskich

5 rzeczy, które musisz sprawdzić przed kupnem gogli narciarskich

7 września 2019
1 617 Views

Gogle narciarskie są niezbędne podczas jazdy na stoku, niezależnie od warunków. Chronią oczy przed intensywnym światłem, drobinkami lodu i śniegu, gałązkami drzew, kurzem i innymi zagrożeniami. Ponadto zapewniają znacznie lepszą widoczność zarówno w słoneczny dzień, jak i podczas śnieżycy czy mgły. Dowiedz się, jak wybierać gogle narciarskie, by być zadowolonym z zakupu. Co należy sprawdzić?

  1. Gogle narciarskie – jaki kolor szybki?

Większość kupujących w pierwszej kolejności stawia sobie właśnie to pytanie, wybierając gogle narciarskie: jaki kolor szybki wybrać? Nie jest to wyłącznie kwestia estetyczna. Wybarwienie soczewki oznacza bowiem stopień ochrony przed promieniowaniem UV. Ważne, by wybrać właściwie, ponieważ ostre słońce odbijające się od śniegu może skutkować nawet uszkodzeniem wzroku. Z kolei szkła przepuszczające zbyt mało światła negatywnie wpłyną na Twoją widoczność (czyli bezpieczeństwo) podczas jazdy wieczorem czy też w pochmurny dzień. Gogle narciarskie występują więc w kilku kolorach powiązanych z klasą przepuszczalności światła:

  • kolor biały (S0: 80-100% przepuszczalności) – wyłącznie do jazdy po zmroku,
  • kolor bursztynowy i złoty (S1: 43–80%) – do jazdy w pochmurny dzień lub o zmierzchu, gdy widoczność jest ograniczona;
  • kolor żółty i pomarańczowy (S2: 18–43%) – do jazdy w pochmurny dzień;
  • kolor brązowy, szary, niebieski i czerwony (S3: 8–18%) – do jazdy w słoneczny dzień;
  • kolor czarny (S4: 3–8% przepuszczalności) – przeznaczone do jazdy w warunkach intensywnego nasłonecznienia, np. na lodowcu.

Warto wybierać też gogle narciarskie lustrzane (do kupienia na przykład tutaj: www.nartywarszawa.pl/oferta/akcesoria/gogle.html). Warstwa lustrzana odbija promienie słoneczne, przez co lepiej chroni oczy i zapewnia lepszą widoczność poprzez redukcję odblasków.

2. Wymiennymi szybki

Warto sprawdzić również, czy gogle mają wymienne szybki. Najczęściej sprzedawane w naszym kraju modele klas S1, S2 i S3 zwykle sprawdzą się na rodzimych stokach, jednak na te alpejskie mogą być już niewystarczające. Zamiast kupować kilka par gogli, warto wybrać model z wymiennymi soczewkami, co zaoszczędzi Ci dużo pieniędzy i czasu. Jeśli więc często podróżujesz w różne miejsca w poszukiwaniu najlepszych warunków, zadbaj o to, by Twoje gogle na narty były uniwersalne. Możesz też zdecydować się na model z fotochromowymi szkłami, które same dopasowują swój kolor do intensywności oświetlenia.

3. Właściwy rozmiar

Gogle narciarskie koniecznie muszą też być odpowiednio dopasowane. Zbyt ciasne lub zbyt luźne skutecznie odbiorą Ci bowiem przyjemność z jazdy. Sprawdź więc, czy dobrze przylegają do twarzy. Jak dobrać rozmiar gogli narciarskich? Przymierz je razem z kaskiem – dzięki temu upewnisz się, że oba te elementy są poprawnie do siebie dobrane. Gogle powinny przylegać do twarzy na całym obwodzie, ale nie mogą jej uciskać – nie powinny odbijać się na skórze. Optymalne dopasowanie łatwiej uzyskać, wybierając model z odpowiedniej kategorii, rozmiary gogli narciarskich różnią się bowiem w zależności od tego, czy są one przeznaczone dla mężczyzn, kobiet czy dzieci.

4. Kąt widzenia

Odpowiednie pole widzenia jest niezwykle ważne – szczególnie podczas szybkiej jazdy na pełnym innych narciarzy i snowboardzistów stoku. Najlepsze modele gogli zapewniają widoczność na poziomie 160 stopni, co jest bardzo dobrym wynikiem. Przymierzając wybrany model, wyciągnij ręce do przodu, a następnie rozłóż je na boki. Powinieneś widzieć swoje dłonie przy niemal całkowitym rozwarciu ramion.

5. Renoma producenta gwarancją jakości

Warto wybierać gogle narciarskie renomowanych producentów. Dlaczego? Przede wszystkim jest to gwarancja zastosowania odpowiedniej jakości filtrów UV, które ochronią Twoje oczy. Ponadto takie modele z reguły są lepiej wykonane, co przekłada się na ich trwałość. Warto więc dopłacić, by cieszyć się znacznie dłuższym użytkowaniem sprzętu.

 

Leave A Comment