Pilotażowy projekt w Wiedniu - kubki do kawy wielokrotnego użytku

Pilotażowy projekt w Wiedniu – kubki do kawy wielokrotnego użytku

15 lutego 2019
741 Views

W Wiedniu uruchomiono pierwszy system zwrotu kubków do kawy wielokrotnego użytku. Jeden kubek wielokrotnego użytku będzie mógł być użyty do 500 razy. W miejscach publicznych austriackiej stolicy pojawiły się automaty przyjmujące zwracane kubki.

Już w ramach projektu pilotażowego, który rozpoczął się w połowie stycznia br. w pierwszej dzielnicy miasta, Wiedeń zaoszczędzi do 1 miliona wyrzuconych kubków. Ilustrując to, milion postawionych w rzędzie nieekologicznych kubków jednorazowego użytku mierzy ponad 90 km długości.

Przeciętny czas korzystania z kubka jednorazowego wynosi około 15 minut, po czym staje się on odpadkiem. „Coraz więcej osób spożywa kawę w drodze, produkując przy tym odpady. Jednak samo zapobieganie powstawaniu odpadów jest ważnym tematem w osiągnięciu celów klimatycznych. Dlatego jestem zachwycona projektem pilotażowym, który w ciągu pierwszego roku zredukuje o milion liczbę zużytych kubków jednorazowych. W ten sposób zmniejszamy obciążenie środowiska i chronimy zasoby – i to bez ograniczeń dla konsumentów, którzy mogą wygodnie zwracać kubki”, mówi członek zarządu miasta ds. środowiska Ulli Sima.

Projekt trwa od połowy stycznia 2019 r.

Od połowy stycznia 2019 r. trwa projekt pilotażowy w pierwszej dzielnicy Wiednia. Oszczędności wynikać mają z nowych kubków wielokrotnego użytku, których można będzie używać co najmniej 500 razy.

Pomysł jest prosty: w jednym ze sklepów partnerskich w pierwszej dzielnicy miasta kupujemy kawę. Dostajemy ją w tzw. „myCoffeeCup”, czyli kubku wielokrotnego użytku. Po spożyciu kawy możemy łatwo i wygodnie zwrócić kubek jednemu z uczestniczących w projekcie partnerów lub do jednej z maszyn przyjmujących zwroty kubków. Automaty „myCoffeeCup” dostępne są na wybranych stacjach i przystankach komunikacji miejskiej oraz w centralnych miejscach publicznych. W formie bonu lub poprzez aplikację „myCoffeeCup” w formie cyfrowej dostaniemy zwrot 1 EUR. Następnie możemy je wymienić we wszystkich oddziałach uczestniczących w akcji na kolejny kubek pysznej kawy lub inny towar.

Partnerzy projektu to liczne piekarnie i kawiarnie z pierwszej dzielnicy. „System powinien być prosty i praktyczny, zarówno dla konsumentów, jak i dla tych, którzy sprzedają kawę w kubkach zwrotnych” – mówi inicjator systemu wielokrotnego używania kubków, dyrektor „CUP SOLUTIONS” Christian Chytil. Automaty przyjmujące zwroty są dystrybuowane w centralnych punktach dzielnicy oraz wokół pierwszej dzielnicy, dzięki czemu zwrot kubka będzie tak prosty jak to tylko możliwe i to w dowolnej chwili.

Szacuje się, że 84 mln kubków jednorazowego użytku jest wyrzucanych każdego roku po wypiciu szybkiej kawy tzw. „Coffee to go” w austriackiej stolicy. Zastąpienie ich przyjaznymi dla środowiska kubkami wielokrotnego użytku może uratować ponad 1344 świerków rocznie, a jednocześnie zaoszczędzić roczne zapotrzebowanie energetyczne około 2500 gospodarstw domowych.

Dalsze informacje: https://www.mycoffeecup.at/

źródło: http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/134938,4,pilotazowy-projekt-w-wiedniu-kubki-do-kawy-wielokrotnego-uzytku-

Leave A Comment