Półwysep Peloponez należy do najwspanialszych regionów w Grecji. To miejsce, które zapiera dech w piersiach nie tylko miłośnikom historii i mitologii. Starożytne i średniowieczne zabytki przeplatają się z piękną przyrodą. Co zobaczyć na Peloponezie?
Mykeny
Odwiedzając półwysep Peloponez warto zobaczyć Mykeny, których mitycznym założycielem był Perseusz. W drugim tysiącleciu p.n.e. miejsce to stanowiło jeden z najważniejszych centrów cywilizacji greckiej, upadło natomiast prawdopodobnie na skutek najazdu Dorów ok. 1100 r. p.n.e. Obecnie można podziwiać fragmenty murów z czasów starożytnych, okręgi grobowe, pozostałości pałacu, cysterny i pozostałości dwóch świątyń władców mykeńskich. Najciekawszy zabytek stanowi jednak Lwia Brama, czyli główna brama prowadząca do miasta.
Korynt
Korynt w Grecji został według mitologii założony przez Aletesa, potomka Heraklesa. Było to jedno z najważniejszych greckich miast, stanowiące ośrodek handlu i rzemiosła. Korynt zyskał też niechlubną sławę związaną z sakralną prostytucją. Obecnie zachowały się ruiny Koryntu z okresu rzymskiego. Jego centrum stanowi prostokątna agora. W planie zwiedzania nie może zabraknąć historycznej cytadeli, którą stanowi Akrokorynt. Jest on położony na wzgórzu o wysokości ponad 500 metrów o tej samej nazwie. Znajduje się na nim pozostałość fundamentów świątyni Afrodyty. Częściowo zachowała się też fontanna Pejrene, z której czerpano wodę do picia. Z portu Lechajon do centralnej części miasta prowadziła droga Lechajońska. Obecny Korynt położony jest u wylotu Kanału Korynckiego.
Palamidi
Zamek Palamidi to masywna twierdza znajdująca się na wzgórzu o wysokości 216 m, która góruje nad miastem Nauplion. Należy ona do najciekawszych obiektów militarnych Peloponezu. Na spokojne zwiedzanie kompleksu trzeba poświęcić około dwóch godzin. Niewiele budynków przetrwało w całości, lecz ruiny, mury i bastiony zajmują całkiem spory teren.
Zamek Kyparissia
Historia zamku jest powiązana z miasteczkiem o tej samej nazwie. Położone jest ono w północno-zachodniej części prefektury Messinia i podzielone na Stare oraz Nowe miasto. Zbudowano je u podnóża góry Psychro. Otaczają je gaje oliwne. Zamek znany jest jako Zamek Arkadii (średniowieczna nazwa miasta). Zbudowali go Frankowie po 1205 roku. W 1825 roku zamek został zniszczony przez wojska Ibrahima Paszy. W latach 70. ubiegłego wieku odrestaurowano go w niewielkiej części. To właśnie wtedy zyskał obecną nazwę. Na dziedzińcu, w środku ruin stworzono niewielki amfiteatr, na którym organizowane są wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty i przedstawienia.
Jaskinie Diros
Jaskinie Diros należą do jednych z najpiękniejszych jaskiń na świecie. Do ich najciekawszych zakątków prowadzą 14-kilometrowe korytarze. W środku znajdują się stalagmity i stalaktyty o przeróżnych kolorach i kształtach. To właśnie ich kształtom jaskinie zawdzięczają swoje nazwy, np. Hipopotama, Pantery czy Lwa. Jaskinie można zwiedzać pokonując trasę o długości 1500 m łódką oraz pieszo.